Security
תחושת ביטחון

הבית עבורך הוא המקום הבטוח בעולם, ותפקידו ככזה חשוב לך מאוד (ולא, לא אצל כולם זה ככה). מדובר בתחושת יציבות, יכולת להישען על משהו, או אולי למצוא מקלט בטוח שמגן עלינו מהעולם החיצון. עיצוב על פי דנ"א עיצובי של ביטחון נעשה באמצעות תכנון מוגדר ורהיטים יציבים. למשל, ספה יציבה בעלת גב וידיות רחבות תורמת ליצירת תחושת מוגנות.
הבית הוא המבצר שלך בכל ההיבטים הנוגעים לעיצובו, וזה אומר: נטייה לחללים מוגדרים ולא חשופים מידי. נאמר 'כן' לחללים מוגדרים ו''לא לחלל אחד חשוף, 'כן' לנישות וקירות עבים, ו'לא' לקירות זכוכית. לפי המחקר שערכתי ולפי תורת הסמלים, הצורה שמקרינה תחושת יציבות וביטחון היא ריבוע: אנו חשים תחושה נעימה ובטוחה לשבת בחדר ריבועי, בפינת ישיבה שצורתה ריבוע, או סביב שולחן ריבועי בפינת האוכל.

טיפ: מסגרת מעניקה את תחושת יציבות נעימה. אפשר למסגר אזור מסוים בבית באמצעות שטיח דקורטיבי או שטיח ריצוף.

softness
תחושת רכות

תכונת הרכות בדנ"א העיצובי מדברת לאנשים מכילים, קשובים ואמפתיים, כאלה שתמיד יש להם סבלנות להקשיב לאחר, או כאלה שחשוב להם להיות מוקפים באנשים שיש להם אופי כזה, בבן/בת הזוג, חברים קרובים, ובאנרגיה זו גם בעיצוב הבית. בעיצוב בית שיש בו את תכונת הרכות לא נראה פינות חדות, צבעים עזים וצורות גיאומטריות לא רגילות, אלא פינות מרוככות וצבעים ודוגמאות מתונים.
מקובל לחשוב שרכות בבית נוצרת בעזרת שימוש בבדים, שטיחים ווילונות. זה נכון כמובן, אך אפשר 'לרכך' גם את אריחי הריצוף הקשים אם נמנעים מצבעים עזים ומחיתוך חד של היקף האריחים, ומעדיפים דוגמה מעוננת. כדי להעניק לבית תחושת אופי עיצובי רך, מומלץ לעצב אותו בצבעים מעורבים. לדוגמה: אפור עם טיפה חום, חום עם טיפה לבן, או לבן עם טיפה של כל צבע אחר: שמנת וכל הגוונים הפסטלים). ככל שהגוון בהיר ומעורב יותר, כך הוא יותר רך.

טיפ: קל להוסיף רכות לעיצוב בעזרת מוצרים העשויים בעבודת יד מחומרים טבעיים, או אלמנטים שיש להם גימור מיושן (כמו צבע משופשף).

flow
תחושת זרימה

יש בדנא העיצובי שלך את תכונת הזרימה, וזה אומר שיש לך הערכה לאנשים ספונטניים, קלים, שיש להם "דיבור" עם מגוון גדול של אנשים והם יכולים להתאים את עצמם בקלות למצבים משתנים. תכונה זו תופסת מקום משמעותי בחייך, בין אם היא חלק ממך או מהאנשים סביבך. ל"אנשי הזרימה" חשובה מאוד אפשרות הבחירה והיא מתבטאת גם בעיצוב:
לכן תמיד עדיף שיהיו בדירה כמה כיווני אוויר, ואפשרויות שונות ומגוונות לתנועה, למשל סביב אי במטבח או סביב שולחן עגול. חשוב שהעיצוב יהיה כזה שמאפשר שינוי, כמו לדוגמה שולחנות קטנים בגבהים שונים שמתאימים את עצמם לצרכי האורחים. בבחירת ריצוף יש לתת עדיפות לאריחים שיש בהם דוגמת גידים או אריחים בעלי דוגמה מעוננת.

טיפ: בין אם יש בבית חלון גדול, דלת זכוכית או מראה - נוכחות של זכוכית גורמת לך להרגיש טוב. תחושה זו תתעצם בעזרת תוספת של וילון מבד דק ושקוף.

control
תחושת שליטה

תכונת ה"שליטה" בדנ"א העיצובי מעידה על אנשים שמעדיפים לדעת את כל הנתונים לפני קבלת החלטה, מכוון שחשוב להם לשלוט בכמה שיותר פרטים במציאות שלהם. הפתעות לא חביבות עליהם! בדיוק מסיבה זו ההעדפה שלהם בטיולים בכלל ובסביבה חדשה בפרט, היא לעלות למקום גבוה משם אפשר לצפות בנוף סביב. התמצאות על כל פרטיה מעניקה להם תחושה טובה של שליטה וביטחון. בבית, חשוב להם לראות מה קורה בכמה שיותר אזורים. זה תנאי בסיסי עבורם לתחושה טובה של מקום.
מכאן שדנ"א עיצובי של שליטה אוהב מקומות גבוהים: דירה בקומה גבוהה, או מיקום המשקיף על סביבתו, ואפילו הגבהת מפלס של 3 מדרגות תתרום להרגשה טובה. בנוסף, על הבית להיות מסודר ומאורגן. ידוע שקשה לשלוט בבלגן😊.

טיפ: הימנעו ממצב בו אתם נמצאים עם הגב לכניסה. יש לאפשר קו מבט פתוח לאזורים השונים בתוך הבית מכל מקום בו אתם יושבים.(לראות מה קורה בחללי הבית השונים: סלון, מטבח, מעברים), ואפילו במבטים אל החוץ (לכניסה, למרפסת, לנוף).

joy
תחושת שמחה

'אישיות העיצוב של שמחה' מתאימה למי שרואים את חצי הכוס המלאה ומבקשים להכניס הנאה לחיי היומיומיים. המתענגים על החדווה זקוקים לשפע של אור סביבם, והם עלולים לחוש ממש במצוקה במקומות בהם חסר מספיק צבע ו/או אור. שילוב של צבעים בהירים, שילוב סגנונות, ורמה מסוימת של אי סדר חביב הן דרכים מושלמות להכניס שמחה לבית.
לכן, אין ספק שנחוצה לך סביבה מוארת, ואולי גם צבעונית ומגוונת. (קשה לשמוח בחושך😊), ולכן מומלץ להימנע מריצוף באריחים כהים שעלולים ליצור אווירה קודרת וחשוכה. נוח להוסיף עיצוב 'שמח' באמצעות שילובים של צורה וצבע בקירות, בריהוט, ובאביזרים. לכן מומלץ לפנות לתכונת 'אישיות עיצובית' אחרת ב- DNA העיצובי שלכם כדי לבחור אריחים לרצוף.

טיפ: את התכונה העיצובית של שמחה אפשר לבטא בבית בצורה פשוטה וקלה באמצעות טקסטיל - כריות שטיחים וילונות טפטים, וכל אלה בשילובי צורות וצבעים עזים או עדינים - לפי טעמך.

power
תחושת עוצמה

'דנ"א עיצובי של עוצמה' מופיע אצל אנשים בעלי תחושת עצמי חזקה וליבה פנימית יציבה, או כאלה שזקוקים לאנשים בעלי תכונות אלו סביבם. נראה שיש להם דעה ברורה ברוב העניינים ואין להם בעיה לבטא אותה בלי לבקש אישור של אחרים. היסוס הוא פשוט לא חלק מאוצר המילים שלהם. עבורך בית עם עיצוב שמבטא עוצמה הוא ממש צורך - כי קשה לך עם כל דבר מהוסס, שאין לו חוט שדרה.
הידיעה הברורה של מה נכון בכל מצב מוכרת לך היטב, ולכן גם ההעדפה שלך בעיצוב הבית היא לעיצוב בעל אופי מוגדר. נוכחות עוצמתית בבית נוצרת באמצעות דרמה שמתבטאת בגודל פיסי ועיצוב יוצא דופן. מומלץ לזהות מה בעיצוב שלך יכול למשוך את העין באמצעות גודל או צורה מיוחדת.

טיפ: לצבע לבדו יש את הכוח ליצור את העוצמה הנדרשת בבית. בנוסף להיותו עכשווי, הצבע השחור דרמטי, ותמיד יוצר נוכחות שאי אפשר להתעלם ממנה. באותה מידה תיצור את הרושם צבעוניות בעוצמה גדולה. אפילו גוון אחד יכול להיות עוצמתי כשיש המון ממנו. למשל בית מונוכרומטי לבן או שמנת.

elegance
תחושת אלגנטיות

הדנ"א העיצובי של האלגנטיות מתאימה למי שסגנונו שואב השראה מעיצוב אירופאי מסורתי, שניתן לאפיין אותו כקלאסי ונצחי. הוא מכובד ומאופק, ומשדר יציבות, עושר, תרבות וטעם טוב. הכל בבית מהודר מכובד ובמקומו הראוי. ניתן לבטא אלגנטיות על ידי רמז לעבר - פרוזדור מפואר, מדרגות כמו בטירה ורהיטי עץ משובחים. מהרצפה ועד התקרה המראה שלם, הגימורים מדויקים והכל נמצא בדיוק במקום.
הדגש שלך בחשיבה על עיצוב הבית הוא יצירת מקום שמכבד את בעליו. לשם כך עליך להלביש את הבית בחומרים איכותיים ולהקפיד על גימור מעולה! קיר 'לבוש' תמיד יהיה אלגנטי יותר מקיר ערום. אפשר 'להלביש' קיר בחיפוי עץ, אבן ולבנים, אפשר לעשות זאת באמצעות טפט, ואפילו באמצעות צבע מיוחד: מבריק, מעונן או טיח צבעוני המיועד לפנים הבית.

טיפ: כאשר המטרה היא ליצור בית אלגנטי, הכרחי להקפיד על גימור מושלם. כתם צבע שירד מקיר לפנל מצביע על זלזול וחוסר תשומת לב לפרטים, ומבטל את הרושם האלגנטי שהושקע באלמנטים היקרים והיפים שבחרתם בקפידה.

spirituality
תחושת רוחניות

החוזקה שלך היא אינטואיציה חזקה וחיבור לעצמי, בין אם יש לך מודעות אליה ובין אם עדיין לא. כדי להגביר נוכחות זו בחייך, מומלץ להקיף את עצמך בחומרים טבעיים שמחזקים אצלך את הקשר לעולם, ובתנאי תאורה מיוחדים שמעוררים אצלך התפעמות: בין אם מדובר באור טבעי, או באור מלאכותי ממקור סמוי.
דנא עיצובי של הרוחניות מושך בדרך כלל אנשים בעלי אינטואיציה חזקה שפועלים בהתאם לתחושות הבטן שלהם. הכוונה לעיצוב נקי ומינימליסטי, אך מלא באווירה מעוררת השראה - כזו שניתן לתאר אותה כריקה ומלאה בו זמנית. אחד היסודות של רוחניות הוא החיבור בין החלל לאור. חלונות גג משיגים את האפקט הרצוי, וכך גם גופי תאורה סמויים, כאשר רק קרני האור הבוקעות מהן נראות לעיין.

טיפ: הימנעות מעומס חיונית - תרגלו איפוק בבחירת מספר החפצים שיאכלסו את החדר. קשה להרגיש התרוממות רוח בעומס פריטים.

space
תחושת מרחב

המשמעות של 'אישיות העיצוב של מרחב' היא שתחושת החופש חיונית עבורך לא פחות מאוויר לנשימה. מרחב אין-סופי עד האופק היא היא תחושת הבית שלך, ואפשר לייצר תחושה זו בבית גם בבתים קטנים באמצעות ריצוף אחיד בעל אופי חלק ללא דוגמאות, חלונות גדולים ורהיטים בעלי קו דק ומרחף.
האווירה הרצויה בבית שלך היא של כמו בים פתוח, חלק, בו רואים מרחב מאופק לאופק. קל להשיג אווירה כזו בדיוק באמצעות שימוש במשטח חלק ואחיד לריצוף. בנוסף, ניתן ליצור תחושה קלה ומרווחת בכל חדר (גם אם אינו גדול), בעזרת עיצוב שמשדר קלות וריחוף: רהיטים תלויים או בעלי רגליים דקות מאפשרים את המשכיות הריצוף, וכך גם חוויה ויזואלית של מרחב.

טיפ: ידוע שגוון בהיר מוסיף לבית מרחב. אך יש לזכור כי לכל גוון , גם בהיר, יש אופי אשר משפיע עלינו פסיכולוגית.  בחרו את הגוון הבהיר לקירות הבית לפי התכונות הנוספות בדנ"א העיצובי.

Growth
תחושת צמיחה

ה'דנ"א העיצובי של הצמיחה' מתאים לאנשים שמעריכים שינוי שיש בו חתירה קדימה עד כדי התפתחות מתמדת, והרבה מהם שמים לעצמם מטרה להיות הטובים והראשונים בתחום עיסוקם. מצב זה דורש לעיתים קרובות הקרבה של תחושת הביטחון במצב הקבוע, עבור ההבטחה לצמיחה במצב המשתנה. הוכח כי באדריכלות ועיצוב אפשר לתמוך בתכונה זו באמצעות שימוש בקו אנכי כמו שיש בעמודים, בנישות ובפתחים, ובאלמנטים דקורטיביים.
חשוב שיהיו סביבך אלמנטים שיש להם מימד מודגש של אורך וגובה כמו תקרה גבוהה, פתחים מוארכים וחיפויי קירות בעיצוב אנכי. בכל הנוגע לטקסטיל - דוגמאות מעולם הצומח כמו ענפים, עלים ופרחים, ואפילו דוגמה פשוטה של קווים אנכיים, מעניקים לך הרגשה טובה. בנוסף, מנעד עצום של גוונים ירוקים מוסיף תחושה טבעית וצומחת לכל חדר, ועליכם לבחור את הגוון הירוק המתאים.

טיפ: תחושה של תקרה נמוכה בחדר סטנדרטי אפשר לתקן בעזרת וילון תלוי כל הדרך מהתקרה עד הרצפה, גם אם החלון קצר בהרבה. כך הרווחתם תחושת גובה בתוספת אלמנט נאה בחדר.

action
תחושת קצב

יש לך 'אישיות העיצוב של תנועתיות' ב'דנ"א העיצובי שלך', וזה אומר שהתרגשות משינוי ותנועתיות מדברות אלייך, ושגרה משעממת אותך. מידת הפעילות אינדיבידואלית, החל מרצון פשוט לטלטל קצת את הדברים, ועד לצורך בחוויות קיצוניות ותנועה מתמדת. תחושת הבית שלך דורשת עיצוב דינאמי השוכן איפשהו לאורך הספקטרום הזה: החל משימוש באלכסונים ואלמנטים שחוזרים על עצמם בחלל, ועל לדוגמאות דקורטיביות במינון נמוך.
מומלץ לתבל את עיצוב הבית על מנת שלא יכבה את האנרגיות שלך. נוח להכניס הביתה קצב ועניין בקלות באמצעות ריצוף בעל דוגמא שחוזרת על עצמה, או נגיעת צבע מעוררת. גם צורת התקנת האריחים יכולה להוסיף תרומה משמעותית לתחושת התנועה הדוממת בחדר: כאשר מתקינים את האריחים בצורת לבנים או באלכסון, בין אם מדובר ברצפה או בקיר, מתקבל קצב שקט אך נוכח מאוד.

טיפ: הכי פשוט לשלב תנועתיות בעזרת דוגמאות שחוזרות על עצמן. דוגמא כזו יכולה להופיע בכריות, בשטיח, בטפט. היא נמצאת בהרבה אריחים מצוירים, בעלי דוגמאות גיאומטריות, או כתבליט באריחים בגוון אחד.

touch
תחושת מגע החומר

כילדים, אנו מגלים את העולם באמצעות מגע, ועבור כמה אנשים ברי מזל (כמך למשל), הקסם הילדי מהתחושה של דברים לעולם לא נמוג. תחושת המגע בטבע: באדמה, במים, בחומר, בשמש ובגשם ממשיכה ותמשיך לרגש אותך. אם מגע של עץ, בד, חימר או אבן חשוב לך, מומלץ לא לדלג על חשיבות הנוכחות ואיכות של חומרים טבעיים בעיצוב המקום עבורך.
החיבור שלך לטבע מאוד קרוב, ולכן מגע ישיר עם חומרים טבעיים כמו אבן, עץ, חלוקי נחל, חימר, טיח מינרלי, זכוכית, ברזל ובטון, משחק תפקיד מרגש בעיצוב הבית שלך. כל חלון, ובמיוחד חלון גדול, מאפשר לנו להכניס אוויר מבחוץ, נותן לשמש אפשרות לשטוף את החדר באור, ולגשם להראות ולהישמע. לכן כל חלון מחזק את תחושת מגע החומר בבית.

טיפ: מומלץ לרכוש לבית רהיטים ופריטי נוי העשויים מחומרים טבעיים. לחיפוי קירות הבית אפשר להשתמש גם בטיח דקורטיבי טבעי. טיח כזה מעניק הרגשה שאנחנו ליד קיר אבן או חול.